Banków grzech pierworodny
Banków grzech pierworodny
autorem artykułu jest Zdzisław Salwa
Czy dzisiejszy kryzys finansowy jest czymÅ› bardzo mocno zaskakujÄ…cym? Gdzie szukać jego przyczyn? Czy „to wszystko” byÅ‚o do przewidzenia? Otóż moim zdaniem źródÅ‚o wszystkich kÅ‚opotów tkwi w poczÄ…tkach tworzÄ…cego siÄ™ systemu bankowego. Czy wiecie jak wyglÄ…daÅ‚y te poczÄ…tki?
Nie byÅ‚o żadnego dekretu, który powoÅ‚aÅ‚ by pierwszy bank, ani żadnego cesarza, który ustanowiÅ‚ pierwszych bankierów. Banki wzięły siÄ™ z lenistwa…
KRÓTKA HISTORIA BANKOWOŚCI
W dawnym świecie bliskiego wschodu handel polegał na wymianie towarów, kiedy jednak albo jednych towarów brakowało, a innych był nadmiar lub też jedna strona sprzedawała więcej swojego towaru (np. było duże zapotrzebowanie na sól) a sama nie potrzebowała więcej niż zwykle przy wymianie, zastępowano ten nadmiar metalami. Najczęściej było to złoto i srebro. Tak więc ten, który potrzebował dużo soli i wymieniał ją na swój towar (np. figi), różnicę płacił złotem lub srebrem. Tak więc metale stały się wkrótce pieniądzem.
Trudność w operowaniu metalami jako pieniędzmi polegała na tym, że był to towar nieporęczny. Karawany powracające z towarem i złotem często stawały się łakomym kąskiem rabusiów. Poza tym często bywało tak, że karawana wracała ze złotem, po czym po miesiącu musiała znów wrócić na szlak, aby za to samo złoto kupić brakujące towary dla swojej gminy. Takie wożenie złota wydawało się bez sensu, a więc kupcy zaczęli deponować złoto u jubilerów. Jubilerzy wystawiali w zamian pokwitowania, swego rodzaju świadectwa depozytowe i z czasem takie pokwitowania zaczęły zastępować samo złoto.
Sytuacja byÅ‚a wiÄ™c taka, że w skarbcach z czasem przybywaÅ‚o zÅ‚ota, a w obrocie pojawiaÅ‚y siÄ™ coraz częściej w jego zastÄ™pstwie papierowe pokwitowania. Jubilerzy i wÅ‚aÅ›ciciele skarbców zorientowali siÄ™, że przy dużej iloÅ›ci zdeponowanego zÅ‚ota można wystawiać takie pokwitowania nawet bez zÅ‚otego zastawu, ponieważ w danym czasie jedynie niewielka część zÅ‚ota czy srebra byÅ‚a wycofywana przez ich wÅ‚aÅ›cicieli. OczywiÅ›cie tych, którzy otrzymywali od nich takie Å›wiadectwa depozytowe bez zÅ‚otego zastawu, obciążali odsetkami. I tak narodziÅ‚a siÄ™ bankowość…
Czy to było nieuczciwe? Tak. Czy to było niebezpieczne? Nie, dopóki zbyt wielu właścicieli złota nie przyszłoby w jednym czasie wycofać swojego kruszcu, oddając papierowe pokwitowania. Tak więc jubilerzy mogli wystawiać papierowe pokwitowania bez pokrycia, licząc na to, że system się nie zawali. I dalej wystawiali takie świadectwa na złoto, którego nie było!
Dlaczego zrobiłem taką paralelę? Czy można porównać tę sytuację sprzed setek lat do dzisiejszych czasów?
HISTORIA NAJBLIŻSZA
Dziś, ta sama sztuczka stanowi podstawę działania wszystkich banków komercyjnych. Oficjalny pogląd na temat obrotu pieniądzem wygląda tak, że banki dzięki depozytom mogą pożyczać pieniądze innym klientom w postaci kredytów. To jednak nie jest prawdą. Dzisiaj każda bankowa pożyczka, debet czy kredyt oznacza tworzenie zupełnie nowego, pustego pieniądza. Pieniądza nie mającego w niczym swojego pokrycia.
Pokażę to na poniższym przykÅ‚adzie. Gdybym chciaÅ‚ pożyczyć Tobie 2.000 zÅ‚otych, to po pożyczeniu ja mam mniej o 2.000 zÅ‚otych, a Ty masz o 2.000 zÅ‚otych wiÄ™cej. Ilość pieniÄ™dzy siÄ™ nie zmieniÅ‚a, zmienili siÄ™ tylko wÅ‚aÅ›ciciele tych pieniÄ™dzy. Tak to wyglÄ…da w normalnej sytuacji, kiedy pożyczamy od siebie. Czy banki postÄ™pujÄ… tak samo? Kiedy bank pożycza Tobie 2.000 zÅ‚otych to czy – jak myÅ›lisz – zabiera je z czyjegoÅ› konta? Czy zauważyÅ‚eÅ› kiedyÅ›, że w jakiejÅ› chwili na Twoim koncie ubyÅ‚o pieniÄ™dzy, bo bank pożyczyÅ‚ je komuÅ› innemu? Nie. Nigdy tak siÄ™ nie zdarzyÅ‚o. Prawda? A może bank zabiera je ze swojego konta?
Bank udzielajÄ…c Ci pożyczki na sumÄ™ 2.000 zÅ‚otych otwiera Ci konto, tworzy na nim zapis ksiÄ™gowy i jedyne co robi, to ogranicza pobieranie z tego konta do wysokoÅ›ci 2.000 zÅ‚otych. OczywiÅ›cie obciąża Ciebie odsetkami. Za co? Za stworzenie dla Ciebie pieniÄ…dza bez pokrycia. Jak setki lat temu robili to jubilerzy… Twoje spÅ‚acane raty wracajÄ… na to konto i zerujÄ… to konto (oczywiÅ›cie po kawaÅ‚ku, rata po racie), ale już z odsetkami. A wiÄ™c oddaÅ‚eÅ› wiÄ™cej, niż pożyczyÅ‚eÅ›. Ten nadmiar, te odsetki od tej pożyczki zaczynajÄ… tworzyć inflacjÄ™.
Paradoks caÅ‚ej sytuacji polega na tym, że każdy kto chciaÅ‚by udzielić komuÅ› innemu pożyczki (przedsiÄ™biorca, firma, osoba fizyczna) najpierw MUSI te pieniÄ…dze wytworzyć w procesie swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci. Bank – nie musi. Banki nie pożyczajÄ… komuÅ› pieniÄ™dzy, które zostaÅ‚y gdzieÅ› indziej wytworzone. Banki tworzÄ… (i likwidujÄ…) pieniÄ…dze z niczego. A oficjalnie nazywa siÄ™ to Fractional-reserve banking.
OBECNA SYTUACJA
Wytworzenie pustego pieniądza na kwotę 2.000 złotych jest małym problemem. Bo przecież kiedyś, ktoś go spłaci (to znaczy bank liczy, że to Ty je spłacisz). Kiedy jednak wytwarza się bez pokrycia już nie nawet miliony, ale miliardy dolarów, euro czy innej waluty i kiedy ten system zaczyna się chwiać, to robi się wielki problem. Bo jeśli wiele osób ruszy po swoje depozyty i będzie je chciała zrealizować, to może się okazać ile pieniądza jest bez pokrycia. A właśnie teraz nałożyła się na ten niemoralny system sytuacja bardzo źle udzielanych kredytów.
Kiedy w 2007 roku pierwsza instytucja finansowa stanęła pod Å›cianÄ… i musiaÅ‚a opublikować swoje straty, pociÄ…gnęła za Å‚aÅ„cuszek. Bo ze 100% pewnoÅ›ciÄ… Å›miem twierdzić, że miaÅ‚a ta instytucja (bank) swoich kontrahentów, którym sprzedawaÅ‚a swoje nietrafione aktywa. Kiedy ujawniÅ‚a swoje problemy, jak po sznurku, znaleźli siÄ™ nastÄ™pni, którzy uwikÅ‚ani zostali w ten – moim zdaniem niemoralny – proceder. KtoÅ› kupowaÅ‚ obligacje takiego trefnego banku albo jego akcje. KtoÅ› inny „upychaÅ‚” te akcje czy obligacje w produkty inwestycyjne.
Nasz przykÅ‚adowy „jubiler” okazaÅ‚o siÄ™ – nie ma naszego zÅ‚ota!
NIEMORALNOŚĆ SYSTEMU
Kto za tak niebezpieczny i niemoralny system musi zapÅ‚acić? Zdaje siÄ™, że już wiecie… Podatnik. I jestem pewien, że wielu naszych „jubilerów” wiedzÄ…c o tym, że przecież rzÄ…dy muszÄ… uratować system bankowy przed zapaÅ›ciÄ… – z premedytacjÄ… stosujÄ… i bÄ™dÄ… stosować ten system. Nie jestem wróżbitÄ…, ale sÄ…dzÄ™, że już niedÅ‚ugo jednak musi dojść do poważnych zmian w Å›wiatowym systemie bankowym. WÅ‚aÅ›ciciele banków muszÄ… mieć Å›wiadomość tego, że sÄ… przedsiÄ™biorcami i jak każdy przedsiÄ™biorca, muszÄ… odpowiadać za swoje dziaÅ‚ania. Również majÄ…tkiem. Swoim majÄ…tkiem.
Zdzisław Salwa; mail:zdzislaw.salwa@freefinance.pl
--
Zajrzyj też na stronę www.freefinance.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Pożyczki Provident – fakty i mity
Jak wykorzystać Internet w kreowaniu pozytywnego wizeru
Zabójczy błąd w zdobywaniu kobiety, który popełnia wię
Zalew informacji, a Twoja pamięć
Zjednaj sobie ludzi